Roma: Vi blev bortdømt mod Juventus
Der var kontroversielle kendelser, da Juventus søndag vandt 3-2 over AS Roma i Serie A.
Der var højspændt drama med tre straffespark og to røde kort, da Juventus søndag aften vandt 3-2 hjemme over AS Roma i kampen mellem de to tophold i Serie A.
Gæsterne mener, at de blev bortdømt i kampen på Juventus Stadium i Torino.
- Ingen af de to straffespark (til Juventus) skulle være tildelt, og Arturo Vidal var offside ved Leonardo Bonuccis smukke 3-2-scoring, siger Romas direktør, Walter Sabatini, ifølge Football Italia.
Romas træner, Rudi Garcia, vælger at være sarkastisk efter nederlaget.
- Det er bare ærgerligt, at de laver straffesparksfelterne lidt større i Torino, siger træneren, der selv blev bortvist i kampen.
Begge Juventus' straffespark blev dømt efter forseelser, der var lige omkring grænsen til straffesparksfeltet.
Rudi Garcia ærgrer sig mest over, at hans hold mistede point for første gang i Serie A i denne sæson.
- Jeg mener virkelig, at det var muligt at gøre det bedre. Ikke kun i forhold til resultatet, men også præstationen. Begge hold kan spille langt bedre fodbold, siger træneren.
Juventus' matchvinder blev Leonardo Bonucci, som sendte en helflugter i mål til 3-2.
Han mener, at sejren var fortjent.
- Vi lavede en fejl og blev straffet, men vi beviste endnu en gang, at vi er det bedste hold i Italien, siger han.
Juventus har 18 point efter seks sejre af seks mulige i Serie A, mens Roma er nummer to med 15 point.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker