Ronaldinho kan havne på eksklusiv liste
Foto: Jorge Adorno /Scanpix
Jorge Adorno /Scanpix
Kun få fodboldspillere i verden har præsteret at vinde mesterholdenes turnering i både Europa og i Sydamerika.
Den brasilianske driblekunstner Ronaldinho kan blive den syvende spiller til at vinde Champions League i Europa samt Copa Libertadores i Sydamerika.
Den tidligere FC Barcelona-stjerne, som er blevet kåret som verdens bedste fodboldspiller, vandt den europæiske udgave med Barcelona i 2006.
Det bliver dog ikke en nem opgave for Ronaldinho at gentage bedriften i Copa Libertadores med sin nuværende brasilianske arbejdsgiver, Atletico Mineiro.
I den første af to finalekampe tabte Atletico Mineiro med 0-2 på udebane til Olimpia fra Paraguay, så Ronaldinho og resten af Atletico Mineiro-mandskabet har et vanskeligt udgangspunkt før hjemmekampen.
Tidligere er det kun spillere fra Brasilien og Argentina, som har vundet på begge kontinenter.
Listen tæller brasilianerne Cafu, Roque Junior og Dida, samt argentinerne Carlos Tévez, Wálter Samuel og Juan Pablo Sorin, som er de seks spillere, som har klaret det tidligere.
Hvis Ronaldinho skal præstere det samme, må han hæve sit niveau fra den første finalekamp. Den 33-årige spillede svagt, og han blev udskiftet efter blot en times spil.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde