Fodboldspilleren Cristiano Ronaldo vandt mandag en retssag i London mod den engelske avis Daily Telegraph, der indrømmede, at den tilbage i 2008 skrev løgnhistorier om den tidligere Manchester United-spiller, som nu er på kontrakt i Real Madrid.
Avisen hævdede, at Ronaldo - da han var i United - trods en ankelskade festede løs i Los Angeles efter et awardshow i juli 2008. Ifølge avisen boltrede Ronaldo sig på dansegulvet med en række modeller efter at have kastet sine krykker væk.
Desuden drak Ronaldo og portugiserens selskab champagne for over 100.000 kroner på den natklub, de var på.
Ronaldo har hele tiden hævdet, at historien var fabrikeret, så han slæbte avisen i retten, fordi den ifølge ham "krænkede hans ære".
Og portugiseren fik ret i sin sag. Avisen erkendte blankt, at alle historier var falske. I retsreferatet står der, at Ronaldo hverken drak eller dansede under sit ophold i USA.
Ifølge medier har avisen også måttet betale Ronaldo en klækkelig erstatning, men hvor mange penge, det drejer sig om, er uvist.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde