Rune slår franskmand og spiller sig i kvartfinale
Holger Rune slog torsdag franske Ugo Humbert i Basel. (Arkivfoto). Foto: 10430 Christine Olsson/Tt/Ritzau Scanpix
Holger Rune er videre til kvartfinalen i Basel efter en sejr i to sæt over Ugo Humbert fra Frankrig.
Tennisspilleren Holger Rune er klar til kvartfinalen i indendørsturneringen i schweiziske Basel.
Den 19-årige dansker slog torsdag i anden runde franskmanden Ugo Humbert, og der venter også fransk modstand i kvartfinalen.
Rune vandt med 6-4, 6-2 over Humbert, der rangerer som nummer 103 i verden.
Danskeren er selv oppe som nummer 25, hvilket er karrierens bedste placering, efter at han i sidste uge hentede karrierens anden turneringssejr ved at vinde Stockholm Open.
Det gode spil lader til at fortsætte i Basel, hvor Holger Rune i første runde nedlagde Alex de Minaur for anden gang på en uge.
I torsdagens kamp ydede Ugo Humbert god modstand i begyndelsen, hvor han fulgte med frem til 4-4 i første sæt, inden Rune fik brudt franskmandens serv og bagefter nappede sættet.
Danskerens modstander virkede herefter knækket, og spændingen forduftede hurtigt.
Runes næste opgave er franske Arthur Rinderknech, der er nummer 51 i verden. De har mødt hinanden to gange og den indbyrdes statistisk lyder på 1-1.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker