Rusland forventer at få genoptaget IOC-medlemskab efter OL
Russerne får ikke lov til at vifte med russiske flag ved søndagens afslutningsceremoni. Foto: Reuters/Kim Hong-ji
Reuters/Kim Hong-ji
IOC's udelukkelse af Rusland fastholdes, men russerne forventer, at der snart bliver lavet om på det.
Ruslands Olympiske Komité (ROC) forventer at få genoptaget dens medlemskab i Den Internationale Olympiske Komité (IOC), når vinter-OL i Pyeongchang er ovre.
Det skriver det russiske nyhedsbureau Tass.
Udmeldingen kommer i kølvandet på, at IOC tidligere søndag nægtede at ophæve den officielle udelukkelse af Rusland.
To positive russiske dopingprøver under vinterlegene gjorde, at IOC ikke ville ændre mening om suspensionen og lade russerne bære nationens flag ved søndagens afslutningsceremoni.
- Vi håber og forventer i høj grad, at ROC's medlemskab i IOC fuldt ud vil blive genoptaget, skriver ROC.
- Vores lands status og atleternes interesser er vores topprioritet. I lyset af den nuværende situation tror vi på, at genindførelsen af ROC's og de russiske atleters rettigheder vil blive resultatet i de kommende dage.
IOC meddelte i december, at Ruslands komité var udelukket fra at deltage ved vinter-OL i Pyeongchang på grund af en omfattende dopingskandale, der går tilbage til det seneste vinter-OL i Sotji.
168 atleter har siden fået lov til at stille op i Sydkorea under olympisk flag. Men to dopingsager, der involverer curlingspilleren Alexander Krushelnitsky og bobslædekøreren Nadezjda Sergejev, har belastet den russiske kampagne for at komme tilbage i det olympiske selskab.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker