Russisk klub byder på Dame N'Doye
Foto: Henning Bagger/ Scanpix /Scanpix
Henning Bagger/ Scanpix /Scanpix
Dame N'Doye har muligvis scoret sit sidste mål for FC København i denne omgang. I hvert fald hvis klubben lader sig friste af de russiske millioner, som et salg af senegaleseren kan indbringe.
I en meget kortfattet fondsbørsmeddelelse fortæller FCK-direktør Anders Hørsholt, at FC København har modtaget et bud på angriberen fra den russiske klub Rubin Kazan og afviser så i øvrigt at kommentere sagen yderligere.
Ekstra Bladet erfarer til gengæld, at tilbuddet fra russerne skulle lyde på 5,5 millioner euro eller godt 41 millioner kroner, og avisen mener desuden at vide, at buddet i første omgang er blevet afvist.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen er lige så tavs som sin direktør, når det gælder henvendelsen fra russerne.
- Vi kommenterer aldrig på, om der er kommet bud på N'Doye eller andre af vores spillere. Den politik ændres ikke, fordi vi har fået en ny træner, siger han til Ekstra Bladet.
Rubin Kazan har tidligere været ude med snøren efter Dame N'Doye, men har fået nej.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker