Rytteragent: Bjarne Riis overvejer nyt cykelhold
Agenten Baden Cooke har talt med Riis om muligheden for at lave et cykelhold. De to har også drøftet ryttere.
Den tidligere holdejer Bjarne Riis har talt med rytteragenten Baden Cooke om at starte et nyt cykelhold.
Det oplyser den australske agent til Ekstra Bladet på et tidspunkt, hvor der florerer en del rygter om Riis' fremtid.
- Bjarne har hverken bekræftet eller afvist, at han vil lave et hold, men han har sagt, at det er en mulighed, siger Cooke til Ekstra Bladet.
Bjarne Riis blev i slutningen af marts strittet ud af Tinkoff-Saxo, som han tidligere var holdejer for.
Hvis danskeren pønser på at starte et nyt hold op fra bunden, så er det dog en tidskrævende proces, der gør det svært at tro på, at Riis kan søsætte et hold allerede fra 2016.
Dels er der meget papirarbejde, og dels er mange ryttere i gang med at indgå kontrakter for næste sæson.
- Men lige netop med Bjarne er det måske noget andet. Han kan altid tiltrække gode ryttere, siger Baden Cooke og understreger igen, at han ikke ved, om holdet bliver til noget.
- Men jeg har talt med ham om nogle ryttere, og jeg håber, at det bliver aktuelt, siger australieren.
Under det igangværende Tour de France er Riis en del af TV2's hold af eksperter.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde