Så lykkedes det endelig for Glæsner

Det ville næsten have været for ondt, hvis det var glippet igen. Efter at være blevet nummer ni på både 400- og 1500-meter fri og akkurat ikke kommet i finalerne lykkedes det torsdag for danske Mads Glæsner at svømme sig til en finaleplads på 800-meter fri ved EM i Budapest.

Langdistanceeksperten svømmede sjettehurtigste tid af alle og skal dermed i vandet igen torsdag aften, hvor der er medaljer på spil.

Glæsner var ellers handicappet af at svømme i første heat, hvor den eneste modstander var en polak, der viste sig at være feltets næstlangsomste. Derfor måtte han selv sørge for at holde tempoet undervejs.

- Det var svært at svømme alene. I andre discipliner kan man måske have en lille fordel, fordi der ingen bølger er fra de andre svømmere, men sådan er det ikke på de lange distancer, siger nordsjællænderen.

Trods finalepladsen føler han endnu ike, at han er der, hvor han gerne ville være, efter at optakten til EM blev spoleret af en stafylokokinfektion.

- Jeg er stadig ikke helt kommet efter det. De første 400 meter gik det fint, men så begyndte jeg at blive træt. Derfor er jeg selvfølgelig glad for min tid og for at være blandt de bedste, siger Mads Glæsner.

/ritzau/

Tredje gang var lykkens gang for svømmeren Mads Glæsner. Efter to gange at have kikset med små marginer, kvalificerede han sig til EM-finalen i 800-meter fri.

Offentliggjort Sidst opdateret