Sanne Troelsgaard skifter til italiensk mesterhold
Sanne Troelsgaard har nu fundet sin nye klub, hun skifter til italienske AS Roma. (Arkivfoto). Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix
Sanne Troelsgaard skifter til AS Roma efter at have fået sin kontrakt ophævet i engelske Reading.
Landsholdsspilleren Sanne Troelsgaard fortsætter karrieren hos AS Roma, der er forsvarende mester i Italien.
Hun har skrevet under på en kontrakt, der gælder frem til sommer. Det oplyser Roma fredag på fodboldklubbens hjemmeside.
- Jeg er taknemmelig og virkelig glad for at begynde det her eventyr i Roma. Det er en drøm, der går i opfyldelse - og et vigtigt skridt i min karriere.
- Jeg er en erfaren spiller. Jeg håber, at jeg kan hjælpe holdet, især de unge spillere, med at opnå deres mål, for klubbens ambitioner er ligesom mine egne, siger Troelsgaard til klubbens hjemmeside.
Troelsgaard fik i januar ophævet sin kontrakt hos engelske Reading.
I Roma er chefen for kvindeholdet, Betty Bavagnoli, begejstret over den danske nyerhvervelse.
- Sanne er en spiller med unikke kvaliteter, og hun har en fantastisk personlighed.
- Vi er ikke i tvivl om, at hun kan bidrage med meget med hendes tekniske færdigheder og store erfaring, siger Bavagnoli til klubbens hjemmeside.
Tidligere har hun tørnet ud for blandt andet Brøndby, Skovbakken, Kolding og svenske FC Rosengård, før hun i 2021 skiftede til Reading.
35-årige Sanne Troelsgaard debuterede for det danske landshold i 2008 og har indtil videre spillet 184 landskampe og scoret 57 mål.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker