Santos vil sælge supertalentet Neymar
En af verdens mest ombejlede fodboldspillere er på nippet til at vælge en ny klub.
Det brasilianske storhold Santos er gået med til at sælge profilen Neymar, og den 21-årige angriber skal nu vælge mellem tilbuddene fra to unavngivne klubber - sandsynligvis Real Madrid og Barcelona.
- I lyset af tilbuddene og spillerens kontrakt har den styrende komité i klubben besluttet at sælge spilleren, skriver Santos på sin officielle Twitter-side natten til lørdag dansk tid.
- Vi afventer Neymar og hans far på Vila Belmiro stadion (Santos' hjemmebane, red.), for at vælge hvilket tilbud, som atleten har tænkt sig at acceptere, tilføjer klubben.
Neymar, der er blevet kædet sammen med både Real Madrid og FC Barcelona, har tidligere sagt, at han ikke har nogen præference mellem de to spanske ærkerivaler.
Men selvom han holder begge døre åbne, har han en speciel beundring for Barcelonas spillestil. Neymars idoler er de to tidligere brasilianske superangribere Ronaldo og Romario, som begge fejrede mange triumfer med netop FC Barcelona.
Neymar betragtes som en af Brasiliens allerbedste fodboldspillere, og den sydamerikanske nation har store forventninger til den unge mand, når sambalandet skal være VM-værter næste år.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker