Sara Slott sejrer i flot comeback efter skadeperiode
Sara Slott Petersen løb tirsdag i tiden 55,20 sekunder, hvilket er bedre end tiden, hun åbnede 2015 med.
Den danske atletikudøver Sara Slott Petersen viste tirsdag aften gode takter, der giver løfter for et godt OL for hendes vedkommende.
Ved et stævne i schweiziske Luzern vandt hun sit A-heat på 400 meter hæk foran europaranglistens nummer et, briten Eilidh Doyle, skriver Dansk Atletik Forbund i en pressemeddelelse.
Det var tale om en forsinket sæsonstart for danskeren, der på grund af skader har måttet melde afbud til sæsonens fire første Diamond League-stævner.
Derfor var det usikkert, hvor hun befandt sig formmæssigt, men med tiden 55,20 sekunder gjorde hun tvivlen til skamme.
Sidste år åbnede hun således sæsonen i tiden 55,73 sekunder.
Stina Troest, der også deltager ved OL, vandt tirsdagens B-heat i tiden 56,85 sekunder.
På 800 meter sluttede Andreas Bube på fjerdepladsen i tiden 1.46,79 minutter.
Det helt store sæsonmål er OL i Rio til august, men forinden er der EM i Amsterdam i begyndelsen af juli.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde