Saudisk chef: Kan afholde VM om vinteren eller sommeren
Yasser Al-Misehal, præsident i det saudiske fodboldforbund, præsenterede for nylig italienske Roberto Mancini som ny landstræner. (Arkivfoto). Foto: Handout/Reuters
Saudi-Arabien ligger til at være vært for VM i 2034, og det skal ikke nødvendigvis afholdes om vinteren.
Saudi-Arabien er eneste ansøger til afholde VM i fodbold for herrer i 2034, og det er endnu uklart, om man planlægger at afholde slutrunden om sommeren eller vinteren.
Som i Qatar i 2022 byder sommeren i Saudi-Arabien således på udfordringer for spillere og fans i forhold til varmen, og derfor er et nyt vinter-VM oplagt.
Men sommeren er også en mulighed, mener præsidenten i Saudi-Arabiens Fodboldforbund (Saff).
- Vi er selvfølgelig klar på alle muligheder. I dag findes der mange nye teknologier, der kan hjælpe os med nedkøling eller at få aircondition på stadionerne.
- Derudover er der mange byer i kongeriget, der har en meget vidunderlig atmosfære om sommeren, siger Yasser al-Misehal ifølge nyhedsbureauet AFP.
Saudi-Arabiens hovedstad, Riyadh, er allerede udpeget som vært for Asian Games - der er blandt de største multisportsbegivenheder efter OL - i vinteren 2034.
Endnu er Saudi-Arabien ikke officielt udpeget som VM-vært. Der sker først formelt i slutningen af 2024 - hvis Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) godkender ansøgningen.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker