Saxo Bank-boss: Contador bliver bedre

Det er ikke blevet til etapesejre endnu trods en del angreb, men Alberto Contador er lige præcis der, hvor han skal være efter de første ni etaper af cykelløbet Vuelta a España.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sportsdirektør i Saxo Bank-Tinkoff Bank Bradley McGee er ovenud tilfreds med spanierens præstation hidtil efter Contadors lange dopingkarantæne.

- Det var umuligt at vide, hvad vi kunne forvente fra Alberto, så det spekulerede vi ikke for meget på. Vi vidste, at det han viste i Eneco Tour inden Vueltaen, var fint, og vi vidste, at han havde trænet godt, hvilket han altid gør, siger McGee på løbets første hviledag.

- Så på den måde var han fysisk klar. Men der er selvfølgelig forskel på træning og løb. Det tager tid at komme ind i konkurrencerytmen - især på det niveau, Alberto bevæger sig på.

- Han er ved at finde sine gode ben, og de er der snart. Men det handler også om, hvor komfortabelt og let, man sidder nede i feltet, og hvordan man analyserer løbet, siger McGee.

Contador er i øjeblikket nummer tre samlet, et minut efter den førende Rodriguez og med syv sekunder op til Froome.

/ritzau/