Saxo Bank vil hjælpe Riis efter Tinkoff-exit
Saxo Bank vil give Bjarne Riis en hånd i sponsorjagten efter afskeden med Tinkoff Bank.
Det fortæller Saxo Banks pressechef, Kasper Elbjørn.
- Lars Seier Christensen (Saxo Banks direktør) plejer at være meget behjælpelig med at finde sponsorer, og det tror jeg også, at han vil være denne gang, siger pressechefen.
Bjarne Riis meddelte torsdag formiddag, at han til nytår afslutter samarbejdet med russiske Tinkoff Bank, der ledes af den meget farverige russer, Oleg Tinkov.
Saxo Bank har tidligere haft hovedsponsoratet for Bjarne Riis' cykelhold alene, men det ligger ikke umiddelbart i kortene denne gang.
- Det er ikke noget, jeg er orienteret om. Men jeg ved, at Lars Seier Christensen og resten af banken har orienteret Bjarne Riis om, at vi er villige til at hjælpe ham med at finde en løsning, der vil gavne alle parter, siger Kasper Elbjørn.
Saxo Bank har ellers ikke de store kommentarer til Bjarne Riis' beslutning.
- Vi har allerede sagt, at vi forlænger med cykelholdet og Bjarne Riis næste år, og vi kan kun tage til efterretning, at Bjarne Riis har afbrudt forhandlingerne med Tinkoff Bank. Det har ikke noget med os at gøre, understreger Kasper Elbjørn.
Saxo-Tinkoffs to store sponsorer har udadtil haft en meget forskellig profil i forhold til holdet.
Mens Lars Seier Christensen plejer at ytre sig positivt om holdet, så har Oleg Tinkov gjort sig bemærket med nogle ytringer, som i bedste fald må betegnes som meget lidt diplomatiske.
Alene i dagene omkring afslutningen på Tour de France nåede han at skrive på sin twitter-profil, at han ikke ville sponsorere Bjarne Riis' cykelhold længere.
Russeren har også kritiseret holdets spanske stjernerytter, Alberto Contador, i skarpe vendinger efter dennes skuffende fjerdeplads i årets Tour.
- Det står ret klart, at vi gør tingene forskelligt. Men jeg har ikke selv læst hans tweets, så det er svært for mig at kommentere yderligere på det, siger Kasper Elbjørn.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned