Der var ingen søforklaringer eller rasen mod dommere, efter Schalke 04 blev slået ud af Champions League. Tyskerne prøvede ikke at bortforklare nederlaget i semifinalen til Manchester United.
- Vi var ikke gode nok. Vi må indrømme, at vi mødte en modstander, som var bedre end os, og som viste os, hvor vores begrænsninger lå, siger træner Ralf Rangnick.
Schalke 04 tabte 0-2 i den første kamp på hjemmebane og blev onsdag slået 4-1 af et reservespækket United-hold i returkampen på Old Trafford.
- Vi klarede ikke at holde trit med Manchester United og blev fortjent slået ud. Modstanderen var for stærk, erkender sportsdirektør Horst Heldt.
Heller ikke hos målmand Manuel Neuer, som af mange medier rygtes til den engelske klub, var der nogle undskyldninger.
- For at lykkes må man præstere det bedste. Det magtede vi hverken i den første eller den anden kamp. Og så kan man ikke regne med at slå Manchester United ud, siger keeper Manuel Neuer.
United møder FC Barcelona i finalen den 28. maj på Wembley.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker