Schalke hænger ved med sejr

Schalke 04 erobrede i det mindste for en kort bemærkning førstepladsen i Bundesligaen, da holdet vandt 3-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach. Sejren kom blandt andet i hus via to scoringer af kroatiske Ivan Rakitic.

Dermed har Schalke et enkelt point mere end Bayern München, der dog spiller senere lørdag på hjemmebane mod bundholdet Hannover 96.

Kampen om mesterskabet ser derimod med tre spillerunder igen ud til at være slut for Bayer Leverkusen, der ellers gennem lang tid førte ligaen.

Holdet spillede lørdag 1-1 mod Stuttgart og dumpede helt ned på fjerdepladsen.

Den vigtige tredjeplads, der giver adgang til kvalifikationen til Champions League, blev overtaget af Werder Bremen. Bremen vandt med Daniel Jensen på banen i de sidste fem minutter med 4-2 på udebane over de forsvarende mestre fra Wolfsburg.

/ritzau/

Schalke vandt med 3-1 over Borussia Mönchengladbach og holder presset på Bayern, der spiller senere. Kampen om mesterskabet er ved at være forbi for Leverkusen.

Offentliggjort Sidst opdateret