Schiavone ville ikke give Wozniacki luft

Der var luftkys til publikum og smækkys til banen, efter at Francesca Schiavone tirsdag for første gang spillede sig i semifinalen i French Open ved at slå Caroline Wozniacki med 6-2, 6-3.

Den 29-årige italiener, der ligger nummer 17 i verden, fik en lettere kamp mod verdens nummer tre, end hun på forhånd havde turdet håbe på.

- Jeg spillede meget konstant, og jeg gav hende ikke mange muligheder for at tage de lette point. Jeg forsøgte at spille langt, men nogle gange kort og så gå frem til nettet, siger Schiavone.

- Hvis man spiller defensivt, vinder man ikke noget. Så jeg forsøgte at lave gode server og sætte pres med min forhånd, og det fungerede, siger hun.

Hun var ikke nervøs, selvom Wozniacki spillede bedre i andet sæt, hurtigt gik fra 1-3 til 3-3 og virkede til at have fået overtaget.

- Det var ikke let for hende at vinde pointene, fordi jeg løb, løb og løb og pressede hende. Jeg gav tre lette point væk, men så vandt hun ikke de næste. Jeg sagde til mig selv, at jeg ikke måtte give hende tid til at trække vejret, siger italieneren.

/ritzau/

Francesca Schiavone var konstant aggressiv, da hun slog Caroline Wozniacki ud af French Open. - Hvis man spiller defensivt, vinder man ikke noget, siger hun.

Offentliggjort Sidst opdateret