Bjarne Riis har smidt Andy Schleck og Stuart O'Grady ud af Vuelta a España, fordi de to ryttere har nydt alkohol efter aftensmaden. Det fortæller Andy Schleck til cyclingnews.com.
- Jeg erkender, at jeg har brudt holdets regler ved at gå ud for at få en drink efter middag, og at det er grunden til, at Bjarne har sendt midt selv og Stuart O'Grady hjem, siger den luxembourgske rytter.
- Jeg er ansvarlig for mine egne handlinger, og selvom jeg føler, at det er en hård afgørelse, så respekterer jeg, at Bjarne er chefen og at han skal gøre,. hvad han føler er det rigtige, siger Andy Schleck videre.
Det har længe været kendt, at Andy og storebror Fränk Schleck forlader Bjarne Riis og Team Saxo Bank efter denne sæson for at køre for et nyt luxembourgsk hold. Og ifølge vedvarende historier følger Stuart O'Grady med.
Andy Schleck havde håbet at gøre en god figur i Vueltaen.
- Jeg var på vej tilbage i form, og jeg ville virkelig gerne været blevet i Vueltaen for at hjælpe Fränk og resten af Team Saxo Bank, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde