Schmeichel kritiserer United: De lukker ikke kampene
Manchester United sikrede sig tre vigtige point i onsdagens 1-0-sejr mod Real Sociedad i Champions League.
Dermed ser det godt ud for den engelske storklub i forhold til at komme videre fra det indledende gruppespil.
Men spillet lader en del tilbage at ønske, og den tidligere United-legende, Peter Schmeichel, er langt fra imponeret. Han ser et hold, som gør for lidt for at lukke kampene og frygter, at der er noget mere grundlæggende galt.
- Holdet fik en god start, og det gjorde de for tredje kamp i træk. Men igen så vi nogle af de problemer, som har været synlige i hele sæsonen, siger Peter Schmeichel til Skysports.
- Af en eller anden grund stoppede United med at spille. Jeg forstår ikke, hvorfor spillerne gør det, men de lukker modstanderne tilbage i kampen.
- De skulle have fortsat og lukket kampen, men det ser ud som om, at de ikke er i stand til det. Real Sociedad var nemme at slå.
- Det var ikke noget godt hold, og de forsvarede sig ikke godt, mener den tidligere United-målmand, som selv vandt Champions League med United i 1999.
Schmeichel glæder sig til gengæld over, at Manchester United nu fører sin Champions League-gruppe, og at der er tid til forbedring.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker