Schmeichel rangerer særligt møde med Portugal højt
Kasper Schmeichel spiller sin landskamp nummer 112 torsdag aften mod Portugal. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Det bliver ikke meget bedre end at møde Portugal i Parken, siger Kasper Schmeichel, der har boet i Lissabon.
Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.
Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.
- Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.
- Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.
Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.
- De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.
- Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.
I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.
- Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.
- Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.
Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.
Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker