Schönes straffemål satte skabet på plads for Ajax

Lasse Schöne sørgede med en straffesparkscoring til slutresultatet 2-0 og sørgede dermed for, at Ajax med en sejr over Groningen holder sig til i toppen af den hollandske Æresdivision.

Offentliggjort Sidst opdateret

Schöne var dog ikke den eneste dansker på banen lørdag aften. Trods Christian Poulsens skadesbetingede fravær var der alligevel fire spillere fra Danmark på banen for Ajax undervejs i kampen.

Ud over Viktor Fischer og Christian Poulsen gav træner Frank de Boer nemlig spilletid til unge Lucas Andersen, der kom ind med 10 minutter tilbage af kampen.

Dermed fik den 18-årige tidligere AaB-spiller debut for Amsterdam-klubben, som han skiftede til i sommerpausen. Han var endda lige ved at score, men ramte stolpen kort før tid.

Ajax har 33 point og er kun ét point fra førende Twente, men har dog spillet én kamp mere.

/ritzau/