Schweiz kæmper med alt de overhovedet kan

Selv om det danske håndboldlandshold på papiret er det schweiziske overlegent, er udfaldet af VM-kvalifikationskampene de to næste søndage langt fra givet på forhånd.

Sådan lyder advarslen fra den rutinerede danske venstrefløj Lars Christiansen, der sammen med Flensburg-Handewitt blev slået ud af EHF-Cuppen af det schweiziske hold Kadetten Schaffhausen for godt en måned siden.

- Jeg griner lidt af folk, der siger, at Schweiz-kampen allerede er overstået. Vi skal være lidt forsigtige med det.

- Det er ikke for at underspille det, men jeg har jo mærket på egen krop, at de kæmper med alt, hvad de overhovedet kan. De ved jo godt, de er underdogs, siger Lars Christiansen.

For det danske landshold er VM-kvalifikationskampene den første vigtige prøvelse, efter rutinerede kræfter som Kasper Hvidt og Lars Jørgensen stoppede på landsholdet ovenpå EM i januar.

- Et dansk hold, som har mange nye spillere og nye ansigter, skal jo først bevise, at vi kan stå distancen. Det må ikke blive en kamp, man siger, er givet på forhånd, lyder det fra venstrefløjen.

Lars Christiansen mener dog, at Danmark med den rette indstilling nok skal komme til at spille VM i Sverige til vinter.

- Jeg tror da på, at vi breddemæssigt og erfaringsmæssigt stadig har mere at byde på. Så der er ingen tvivl om, at vi skal med til VM, og det kommer vi også, siger han.

Håndboldherrerne spiller den første kamp mod Schweiz i Brøndby Hallen søndag den 13. juni. Returkampen spiller Ulrik Wilbeks tropper i Schweiz en uge efter.

/ritzau/

Venstrefløj og landsholdsveteran Lars Christiansen tabte for nyligt til et schweizisk hold med Flensburg-Handewitt. Schweiz er ingen walk-over, lyder advarslen.

Offentliggjort Sidst opdateret