Schweizisk skisensation måtte vente længe på VM-guld
Luca Aerni blev en meget overraskende VM-guldvinder. Foto: AP/Jean-christophe Bott
AP/Jean-christophe Bott
Luca Aerni måtte vente længe, inden han fandt ud af, at hans slalomløb var nok til at sikre VM-titlen.
Det var en sensation, da den alpine skiløber Luca Aerni mandag vandt guld i superkombineret ved VM i St. Moritz.
Den 23-årige schweizer havde ingen nævneværdige resultater at vise frem, og han lå langt tilbage efter styrtløbet, der er første del af konkurrencen i superkombineret.
Alligevel endte Luca Aerni som VM-guldvinder efter slalomløbet. Han sejrede samlet med et forspring på en hundrededel af et sekund til den regerende verdensmester, Marcel Hirscher fra Østrig.
- Jeg var virkelig nervøs i de sidste 45 minutter, hvor jeg ventede på, at alle de andre løbere skulle blive færdige.
- Jeg kunne kun se på og håbe, efterhånden som de andre kom ned. Jeg vidste, at mit slalomløb var godt, men man ved aldrig, hvad der sker i de kombinerede konkurrencer.
- Det var virkelig en lang ventetid, inden jeg vandt guldet, siger Luca Aerni ifølge nyhedsbureauet AFP.
Luca Aerni har ikke en eneste gang i karrieren været på podiet i et World Cup-løb.
Marcel Hirscher er tilfreds med sølvet, eftersom han i de seneste dage har været plaget af influenzalignende symptomer.
- Efter at have ligget to dage i sengen er jeg imponeret over, at jeg kom på podiet i superkombineret. Sølv er ikke så dårligt, siger den femdobbelte vinder af den samlede World Cup.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde