Se videoen: Blev Nykøbing FC snydt for et straffespark?

Mikkel Thygesen var ikke i tvivl om, at Nykøbing FC blev snydt for et straffespark i overtiden af 1-1-kampen mod HIK. Vurdér selv ved at se videoen her.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der var ingen tvivl i det 92. minut af opgøret mellem HIK og Nykøbing FC fredag aften på stadion i Gentofte. HIK's Haki Bedzeti tog hånden til hjælp i det kriminelle felt og fratog Nykøbing FC en lovende scoringsmulighed.

Den eneste der ikke så forseelsen var dommer Mathias Lykke, og det forstod NFC-træner Mikkel Thygesen absolut intet af.

NFC-træner Mikkel Thygesen forstod intet af, hvorfor hans hold ikke fik et straffespark i overtiden. Arkivfoto: Ingrid Riis

- Normalt er jeg meget afklaret efter en fodboldkamp, men jeg kan mærke inde i mig selv, at jeg stadig er følelsesmæssigt påvirket over det, der er sket. Jeg synes virkelig at drengene havde fortjent tre point i dag, og at dommeren så ikke fløjter det straffespark i overtiden er uforklarligt. Jeg forstår det ikke. Der er klokkeklart hånd på bolden. Han tager hånden til hjælp og fratager os en stor mulighed. Det frustrerer mig selvfølgelig, sammenlagt med en del andre kendelser i kampen, lød det fra Mikkel Thygesen, der kunne se HIK få et straffespark efter en times spil, da Lucas Nyman Engelmand, efter dommerens opfattelse fik ramt Andreas Garly Andersen.

Meget meget tyndt

- Dommeren står måske i en bedre situation end jeg gør, men derfra hvor jeg stod, der så det meget meget meget tyndt ud, lød dommen fra Mikkel Thygesen, der stolt af den måde spillerne håndterede kampen.

- Der var grobund for en del frustration i dag. Der var nogle tvivlsomme kendelser, som godt kunne have fået spillerne op i det røde felt, men der må man virkelig sige, at spillerne bevarer fokus og drengene håndterer det rigtig flot i dag. Generelt synes jeg vi spiller en rigtig flot kamp. Man skal ikke glemme at HIK er et rigtig godt fodboldhold, og der er perioder i kampen, hvor momentum skifter og vi er under pres, men jeg synes vi håndterer det rigtig flot, og skaber også de chancer, man kan forvente. Så jeg er pokkers ærgerlig på spillernes vegne over, at forløsningen ikke kom til sidst, lød det fra Mikkel Thygesen.

Lucas Nyman Engelmand stod tilbage som skurken, da han begik straffespark efter en times spil, som dommeren fløjtede og som HIK efterfølgende scorede det udlignende mål på.

Lægger sig og skriger

Han var ikke enig i kendelsen.

- Jeg er sikker på, at jeg får prikket bolden først og så lægger han sig ned og skriger, som om at jeg har savet foden af ham, og så fløjter han straffe. Jeg giver dommeren muligheden for at fløjte, og det er ikke godt nok af mig, selvom jeg ikke synes der var noget. Her efterfølgende bebrejder jeg mig selv helt vildt, for jeg føler at jeg har svigtet holdet. Det sker i en periode, hvor vi fører 1-0 og har fuld kontrol over kampen, så jeg må kigge indad, lød det fra en ærgerlig Lucas Nyman Engelmand.

Måske ikke helt overraskende så HIK-træner Daniel Simacon noget anderledes på de afgørende situationer i kampen.

- Jeg står for langt væk til at kunne se om der var straffespark til Nykøbing FC til sidst. Vores straffespark mener jeg godt kan fløjtes. Men jeg synes generelt det var en fremragende fodboldkamp. Det er to gode hold, der mødes og det viser hvor stærk 2. division er. Jeg synes vi viser højt niveau og skaber det der skal til for at vinde kampen, og jeg er ikke tilfreds med, at vi kun får et point. Vi vil altid gerne have tre, sagde HIK-træneren efter kampen.