Tiden stod fuldstændig stille for den norske landstræner Egil "Drillo" Olsen, da Norge i slutminutterne skulle kæmpe hårdt for at forsvare sin 1-0-føring over Portugal.
Det lykkedes, og efter den flotte skalp i EM-kvalifikationen var der stor lettelse at spore hos "Drillo".
- De, som siger, at fodbold er morsomt, ved ikke, hvad de snakker om. Det var helt forfærdeligt, da jeg sad og ventede på, at dommeren skulle fløjte kampen af. Der var perioder, hvor selv sekundviserne stod stille, siger Egil "Drillo" Olsen.
Den 68-årige norske landstræner har tidligere givet Norge en fifty-fifty chance for at kvalificere sig til EM i 2012, men den chance er nu steget.
- Jeg må vel strække mig til 60-40 nu. Nu skal der meget til, for at vi ikke er med i kampen om EM-billetter til slut. Vi har kapacitet til at slå Cypern og Island hjemme, og så har vi 12 point, fastslår han.
Norge, som ude slog Island 2-1 i fredags, har seks point efter to kampe, mens Portugal kun har et enkelt. Norge skal møde Cypern i oktober, mens Danmark gæster Portugal.
Danmarks 1-0-sejr hjemme over Island tirsdag aften ødelagde Norges ultimative drømmescenario om at stå med et forspring på fem point ned til alle grupperivaler.
- Vi var tæt på drømmen om at stå med seks point, mens alle andre kun havde et. Den drøm gik i vasken med Danmarks scoring i overtiden. Men seks point er i overkanten, jeg havde kun håbet på fire, siger Egil "Drillo" Olsen.
Danmark har kun spillet kampen mod Island, mens Norge og Portugal har været i aktion to gange. Portugal fik i sin første kamp kun 4-4 hjemme mod Cypern.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde