Lørdag vandt nordsjællænderne efter endnu en flot præstation med 1-0 på Tre-For Park i Odense og er nu blot et point efter førende FC København i superligatabellen.
I FC Nordsjællands første forårskamp sidste lørdag mod AGF måtte holdet undvære den karantæneramte landsholdsspiller Tobias Mikkelsen.
Mod OB var den hurtige wing tilbage, og det kunne mærkes.
Det var da også Mikkelsen, der efter en god times spil scorede kampens eneste mål, da han fintede OB's anfører Anders Møller Christensen på halen og passerede Mads Toppel med et fladt skud ved nærmeste stolpe.
Målet faldt blot et par minutter efter, at OB-træner Henrik Clausen havde udskiftet en synligt utilfreds Eric Djemba-Djemba, der nægtede at give hånd til træneren og måtte beroliges af assistent Thomas Helveg på OB's udskiftningsbænk.
Odenseanerne, der fra start gav superligadebut til den 19-årige midterforsvarer Kasper Larsen, leverede en fin første halvleg, hvor holdet ligesom mod Silkeborg viste gode kombinationer og stor bevægelighed og bidrog til en underholdende kamp.
Morten Skoubo havde flere kvalificerede afslutninger, der med lidt mere præcision kunne have rystet de ellers voldsomt selvsikre gæster.
Med Kasper Lorentzen for anden kamp i træk i en rolle som "falsk angriber" spillede FC Nordsjælland nøjagtigt som det tophold, de er, og i modsætning til i forårspremieren kan OB ikke for alvor beklage sig over udfaldet.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker