Sen udligning i Almaty giver Esbjerg godt udgangspunkt
Fodboldklubben Esbjerg har et glimrende udgangspunkt for at komme videre til tredje kvalifikationsrunde i Europa League.
Torsdag spillede klubben 1-1 på udebane mod Kairat Almaty fra Kasakhstan.
Det så dog skidt ud frem til de afsluttende minutter. Men så udlignede Mohammed Fellah efter at være blevet spillet fri af Jakob Ankersen.
I allersidste minut blev Esbjerg muligvis snydt for et straffespark, da indskiftede Casper Nielsen blev fældet af hjemmeholdets målmand.
Men Esbjerg måtte altså nøjes med det ene udebanemål, som ofte er så vigtigt i de europæiske turneringer.
Værterne scorede tidligt i anden halvleg, da kroaten Josip Knezevic sendte et straffespark forbi Esbjerg-målmanden Martin Dubravka.
Den danske klub havde flere glimrende muligheder i første halvleg, blandt andet var Mohammed Fellah tæt på flere gange.
Kairat Almaty viste sig at være et ganske habilt hold, og intet er for alvor afgjort før returkampen i Danmark.
Esbjerg har siden sidste sæson mistet flere af de spillere, der var stærkt medvirkende til Europa League-eventyret i sidste sæson, hvor klubben gik videre fra gruppespillet.
Højrebacken Peter Ankersen er eksempelvis nu hos østrigske Red Bull Salzburg, mens midterforsvareren Kian Hansen er skiftet til franske Nantes.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned