Sent birdiehattrick sender Neergaard tilbage mod toppen

Rasmus Neergaard fortsætter de lovende takter i Qatar. Foto: Karim Jaafar/Ritzau Scanpix

Rasmus Neergaard lukkede lørdag sin runde med tre birdies og ligger godt til i Qatar Masters.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lørdag lignede længe en nedtur for den danske golfkomet Rasmus Neergaard, men en forrygende slutspurt holdt ham i toppen af Qatar Masters.

Før fjerde og sidste runde ligger 25-årige Neergaard på en delt femteplads med en samlet score på otte slag under banens par.

Det er fem slag efter kinesiske Hao-Tong Li, der er gået i udbrud på førstepladsen.

Neergaard var to slag over par for runden efter de første ni huller lørdag og fik kun revancheret sig med en enkelt birdie inden de tre sidste huller.

Her viste han til gengæld, hvorfor han i 2024 fik sit store gennembrud med tre turneringssejre og en samlet sejr på Challenge Touren.

Tre birdies i rap sendte ham således tilbage i topstriden og op som bedste dansker.

Den ære havde Jeff Winther ellers indtaget indtil Neergaards slutspurt. Den 36-årige sjællænder ligger før sidste runde delt nummer 12 med seks slag under par.

Qatar Masters, der i 2011 havde Thomas Bjørn som vinder, har en samlet præmiepulje svarende til 18 millioner kroner.

/ritzau/