Sevilla tager fusen på Betis i straffesparksdrama
Der var drama helt til det sidste, da FC Sevilla torsdag spillede sig til kvartfinalerne i Europa League i et lokalbrag mod Real Betis.
Den rent spanske duel mellem de to Sevilla-klubber blev afgjort i en straffesparkskonkurrence, hvor FC Sevilla fuldendte lidt af en overraskelse.
FC Sevilla havde nemlig tabt det første opgør på hjemmebane med 0-2, og derfor var Betis storfavoritter til at avancere i turneringen.
Det lykkedes dog gæsterne at vinde den ordinære kamp med 2-0, og da det også var stillingen efter 30 minutters forlænget spilletid, måtte dramaet afgøres fra ellevemeterpletten.
Betis-målmand Antonio Adan gav værterne en god start, da han reddede Sevillas første forsøg fra Vitolo.
Betis-spillerne scorede efterfølgende tre gange, men med afbrændere på de to sidste forsøg, så endte det med en triumf for FC Sevilla.
Der er lodtrækning til kvartfinalerne fredag.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned