- Jeg beklager det stærkt, jeg deler ikke de synspunkter, og jeg tager stærkt afstand fra det.
SF'erne Steen Gade er ked af, at han på Facebook er medlem af en gruppe, der sidestiller Dansk Folkeparti med Hitler og nazisterne. Han har derfor skrevet et brev til partiet, hvor han forklarer sagen.
- Jeg har sendt et brev til Dansk Folkeparti, hvor jeg forklarer, at jeg siger undskyld for, at det måske har kunnet opfattes som om, jeg legitimerer den slags ting, siger en brødbetynget Steen Gade.
SF'erne Steen Gade er sammen med partifællen Kamal Qureshi begge medlemmer af Facebookgruppen "Danmarks Løver - modstandsbevægelsen mod DF's besættelsesmagt".
Men ifølge Steen Gade vidste han ikke, at gruppen indeholdt den slags budskaber, og desuden husker han ikke, at han har meldt sig ind. Han bruger kun sin profil til at lægge artikler op, og derfor har han ikke tjek på, hvad der har stået i gruppen.
Dansk Folkepartis leder, Pia Kjærsgaard, harcelerede tidligere på aftenen i DR's 21 Søndag over SF'erne.
- Villy Søvndal siger, at SF ikke dæmoniserer deres modstandere. Alligevel er flere af deres folketingsmedlemmer medlem af den her Facebookgruppe. Det er så langt ude. Det beviser bare, at det er spin og taktik, når SF siger, at de ikke har noget imod Dansk Folkeparti. Det her er så ondsindet og usmageligt fra et parti, der gerne vil i regeringen, siger Pia Kjærsgaard.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub