Shakhtars brasilianere nedlægger Chelsea

Der stod Brasilien på det hele, da Shakhtar Donetsk tirsdag aften vandt 2-1 over Chelsea i topopgøret i FC Nordsjællands Champions League-gruppe.

Offentliggjort Sidst opdateret

Shakhtar Donetsk fører nu gruppe E med syv point.

Ukrainerne fik en drømmestart, da Chelsea-spilleren John Terry blokerede en bold, der havnede i straffesparksfeltet hos brasilianeren Alex Teixeira, som sparkede forbi Petr Cech i målet til Donetsk-føring på 1-0 - blot tre minutter var der spillet.

Det var blot begyndelsen på en halvleg, hvor Shakhtar Donetsk havde overraskende mange chancer mod det normalt så defensivt stærke Chelsea-mandskab.

Shakhtar Donetsk havde flere brasilianere på banen end ukrainere, og det var især de fire sydamerikanere, som udfordrede det engelske Premier League-hold.

En af dem var kantspilleren Willian Borges da Silva, som havde tre forsøg i de første 45 minutter. En anden var Fernandinho, som havde samme antal skud mod mål.

I starten af anden halvleg var det netop Fernandinho, som knaldede bolden ind ved stolpen til 2-0 på forarbejde af landsmanden Luiz Adrian.

Man kunne måske tro, at ukrainerne ville trække sig tilbage og forsvare føringen hjem, men Shakhtar Donetsk fortsatte presset på englænderne i store dele af anden halvleg.

Fem minutter før tid fik Chelsea dog reduceret, og igen var det en brasilianer - Oscar - som sendte bolden i mål.

/ritzau/