Silkeborg slår HIK i gentagelse af pokalfarce
Der har ikke været meget at smile af for Silkeborg-træner Kent Nielsen i starten af sæsonen, men onsdag fik holdet en succesoplevelse i pokalturneringen. (Arkivfoto) Foto: Anders Kjærbye/Ritzau Scanpix
Anders Kjærbye/Ritzau Scanpix
Superligaholdet Silkeborg fik en tiltrængt optur med en pokalsejr over HIK i en gentagelse af mødet fra 2017.
Da Silkeborg og HIK for to år siden trak hinanden i landspokalturneringen, skulle der på grund af en forkert afviklet straffesparkskonkurrence en omspillet kamp til at sende Silkeborg videre.
I år blev det afgjort på 90 minutter plus det løse, da Silkeborg på udebane vandt 1-0 og blev klar til ottendedelsfinalen.
Angriberen Emil Holten sænkede 2. divisionsklubben med kampens enlige mål efter 34 minutter.
Succesoplevelsen var i den grad tiltrængt for Silkeborg efter en rædselsfuld start på superligasæsonen, hvor holdet stadig er uden sejr og blot har skrabet tre point sammen.
I næste runde af pokalturneringen står superligaholdet over for FC Fredericia fra 1. division. Den kamp spilles 30. oktober.
Med Silkeborgs sejr er der styr på 14 af 16 hold i ottendedelsfinalerne.
Thisted og AC Horsens dyster torsdag om at møde Fremad Amager, mens der er en kamp mod FC København på spil for vinderen af Vendsyssel - FC Nordsjælland, som spilles om en uge.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker