Silkeborgs topscorer kritiserer medspillere
Silkeborgs tyske topscorer Marvin Pourie har fungeret som en enmandshær i denne sæson, hvor han har tegnet sig for syv ud af holdets blot 12 scoringer.
Men at målscoringen først og fremmest hænger på ham, skyldes at holdkammeraterne ikke gør det godt nok, lyder det fra angriberen, der gerne sætter navne på sin kritik.
- Spillere som Christian Holst og Jesper Bech, ja også Martin Svensson og Adeola Runsewe, har så meget potentiale, men de viser det ikke i øjeblikket. Det er skuffende, siger Pourie til bold.dk.
- Vi har et godt hold, som jeg mener kan være i top fem i Superligaen, men som vi spiller i øjeblikket, er vi end ikke gode nok til at blive i Superligaen, siger Marvin Pourie.
Kritikken kommer, før Silkeborg søndag eftermiddag spiller en ægte bundgyser mod Brøndby - en kamp mellem Superligaens to nederste hold.
En sejr vil sende østjyderne på fem points afstand af Brøndby og op på siden af Esbjerg, der ligger lige over stregen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned