Simon Kjær bliver ikke klar til Norge-kamp

Morten Olsen må se bort fra forsvarsspilleren Simon Kjær i lørdagens vigtige EM-kvalifikationskamp mod Norge.

Det fortalte Olsen selv på landsholdets pressemøde her til morgen.

- Simon blev undersøgt i går, og vi kan ikke sige, om der er noget, der er brækket. Men vi ved, at han ikke bliver klar til kampen i Oslo lørdag og heller til mødet med Slovakiet i næste uge, siger Olsen.

Landstræneren er til gengæld optimistisk med hensyn til at få angriberen Nicklas Bendtner klar til mødet med nordmændene.

- Forhåbentlig kan han lave noget individuel træning i dag, og så håber vi, at han kan være med til at træne i morgen i Oslo, siger Olsen.

Simon Kjær blev skadet i en tackling under onsdagens træning i Helsingør. Han kunne ikke selv gå fra banen, men måtte hjælpes derfra og blev senere kørt derfra for at blive undersøgt.

Landsholdslæge Søren Kaalund konstaterede i første omgang, at Simon Kjær havde fået et vrid i fodleddet, som var gået ud over de ydre ledbånd.

FC Københavns unge forsvarsspiller Mathias "Zanka" Jørgensen ligner en oplagt afløser til Kjærs ledige plads i midterforsvaret.

FCK-spilleren dannede i Danmarks seneste landskamp mod England makkerpar med Daniel Agger i det danske midterforsvar, så konstellationen er ikke helt ny.

Kampen mod Norge er vigtig for det danske landshold, der kæmper med Norge og Portugal om førstepladsen i puljen.

Med nederlaget til Portugal i Lissabon i efteråret har danskerne allerede sat tre point til i puljen, mens Norge indtil videre har hentet maksimumpoint i sine tre kampe.

/ritzau/

Simon Kjær er definitivt ude af lørdagens fodboldlandskamp mod Norge. Det oplyser landstræner Morten Olsen.

Offentliggjort Sidst opdateret