Simon Kjær får EM-vinder som ny holdkammerat i AC Milan
Alessandro Florenzi spillede to kampe for Italien ved EM-slutrunden. Foto: Marvin Guengoer / Ges/Ritzau Scanpix
Marvin Guengoer / Ges/Ritzau Scanpix
Alessandro Florenzi rykker fra AS Roma til AC Milan, hvor han bliver kollega med Simon Kjær.
AC Milan er blevet en EM-vinder rigere.
Lørdag oplyser klubben på sin hjemmeside, at højrebacken Alessandro Florenzi er ankommet fra ligarivalerne AS Roma på en etårig lejeaftale med købsoption.
Han bliver i Milans bagkæde kollega med blandt andre den danske landsholdsanfører Simon Kjær, der er fast mand i klubbens centrale forsvar.
30-årige Florenzi var med i Italiens trup til EM i sommer og startede inde i åbningssejren over Tyrkiet. Her udgik han dog med en lægskade og missede derfor helt de næste fire kampe ved slutrunden.
Florenzi blev fit igen og sad på bænken mod Spanien i semifinalen, inden han fik de sidste fem minutter af finalen. Her besejrede Italien som bekendt England efter en straffesparkskonkurrence.
Florenzi er et produkt af Romas ungdomssystem, og han har spillet hele 280 kampe for klubben. I de seneste sæsoner har han været udlejet til først Valencia og siden Paris Saint-Germain.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde