Simon Kjær kalder på selvransagelse

Det danske landshold skal ransage sig selv, efter at Østrig scorede to gange efter dødbolde. Det mener Simon Kjær efter nederlaget på 1-2 til Østrig i Wien.

- Det er ikke godt nok. Vi dækker mand mod mand på dødbolde, og der er folk - jeg vil ikke nævne navne - der taber deres mand, og det koster på internationalt plan, fastslår Simon Kjær med en attitude, der viser en tydelig ærgrelse.

- Det er pivhamrende ringe, men det er egentlig meget nemt at løse den slags problemer. Det er bare at kigge indad, fortæller Kjær.

Bortset fra de to scoringer, der faldt efter et frispark og et hjørnespark, så mener Palermo-forsvareren, at det danske forsvar havde godt fat i modstanderne.

- De er ikke farlige. Der er to situationer, hvor der mangler skarphed. De har et skud på stolpen og en friløber, og det er det, fastslår han.

Danmarks midterforsvar til kampen bestod ud over Kjær af Per Krøldrup, mens Michael Silberbauer og Leon Jessen fra kampens indledning passede backpladserne.

/ritzau/

Forsvareren Simon Kjær mener, at han og landsholdkammeraterne må kigge ind i sig selv efter to østrigske mål, der er utilgivelige i international fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret