Liverpool var drømmedestinationen, men det blev ved italienske Palermo, da Simon Kjær som teenager skiftede til det store udland fra FC Midtjylland. Den blonde landsholdsspiller trives fint i den italienske Serie A, men han ser VM-slutrunden næste sommer som et stort udstillingsvindue i forhold til at komme til en større klub.
- Selvfølgelig gør jeg det. Det er der ingen tvivl om. Men på nuværende tidspunkt har jeg det rigtig godt, der hvor jeg er. Jeg får fuld spilletid i den måske anden- eller tredjebedste liga i verden. Og det er ikke på et bundhold, men et midterhold, som gerne vil være med i toppen og også har spillerne til det, siger Simon Kjær.
20-årige Simon Kjær lægger ikke skjul på, at han på et tidspunkt gerne vil til en større klub, men fast spilletid er også et afgørende argument for ikke at forhaste med et klubskifte.
- Jeg synes, det ser rigtig spændende ud, hvis jeg kan fortsætte den stil, jeg har nu, hvor jeg bliver ved med at arbejde hårdt og præstere på banen. Så ser jeg også en større klub som en mulighed, men der er stadig lang vej, pointerer Kjær.
Simon Kjær og det danske landshold møder onsdag USA i en træningskamp i Århus.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde