Skade sender forsvarende mester i finalen i WTA Finals
Elina Svitolina vandt sidste år sæsonfinalen efter en finalesejr over Sloane Stephens. Foto: Aly Song/Reuters
Aly Song/Reuters
Elina Svitolina klar til finalen i WTA Finals, hvor verdensetteren Ashleigh Barty venter.
Elina Svitolina er klar til at forsvare sin titel fra sidste år i finalen i WTA Finals, der er en turnering mellem de otte bedste kvindelige tennisspillere i verden.
Den 25-årige ukrainer var foran 4-1 i tredje og afgørende sæt, da hendes modstander, Belinda Bencic fra Schweiz, måtte trække sig med en skade.
Svitolina blev derfor klar til sæsonfinalens sidste dag med cifrene 5-7, 6-3, 4-1.
Dermed kommer finalen i WTA Finals til at stå mellem den forsvarende mester af turneringen og verdensetteren Ashleigh Barty.
Australieren måtte dog også i tre sæt, før hun besejrede verdens nummer to, Karolína Plísková, med 4-6, 6-2, 6-3 i deres semifinale lørdag eftermiddag.
Svitolina spillede en flot kamp i lørdagens første semifinale og leverede blandt andet 16 serveesser undervejs mod sejren.
Det var ellers den 22-årige schweizer, der er nummer syv på verdensranglisten, der kom bedst fra start.
Hun brød Svitolina til 4-2 i første sæt, og selv om ukraineren brød tilbage og havde muligheden for at få sættet i tiebreak i eget serveparti, blev hun i stedet brudt af Bencic, der udnyttede sin tredje sætbold.
Men hvor Bencic havde haft overtaget i første sæt, blev andet sæt et mareridt for schweizeren, der startede med at blive brudt og pådrog sig en skade i både baglåret og foden undervejs i sættet.
Hun havde svært ved at følge med den forsvarende mester, og råbte flere gange frustreret ud til sin far og kæreste på tilskuerpladserne.
Svitolina fortsatte i stedet det stabile spil og vandt sættet på 40 minutter.
Bencic kom humpende ud til tredje sæt og forsøgte at gennemføre, men Svitolina kom hurtigt på 3-0. Da ukraineren kom på 4-1 i et rent serveparti, kastede Bencic håndklædet i ringen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned