Skader bekymrer ikke Morten Olsen

Førstemålmand Thomas Sørensen vil gerne spille, men må ikke på grund af sin skrøbelige albue. Nicklas Bendtner og Simon Kjær blev væk fra torsdagens træning for at pleje henholdsvis lyske- og knæproblemer.

Desuden trænede Jon Dahl Tomasson og Thomas Kahlenberg heller ikke med på grund af overbelastning.

Snakken om skader på det danske fodboldlandshold forud for VM-slutrunden i Sydafrika bliver ved med at være en varmt emne i landsholdslejren, men landstræner Morten Olsen lader sig ikke påvirke af det.

- Den snak fylder ikke noget hos os, kun hos jer. Det forstår jeg udmærket godt. Men vi arbejder videre individuelt med de spillere, siger landstræneren.

- Nu skal vi koncentrere os om de spillere, der er klar til den næste kamp, og så håber vi på, at vi får flere spillere til. Det stiler vi efter, forklarer Morten Olsen.

Han gør opmærksom på, at andre lande har det hårdere end Danmark.

- Tyskerne har to-tre spillere, som overhovedet ikke kan være med ved slutrunden, konstaterer landstræneren.

Efter lørdagens testkamp mod Sydafrika glæder det Holland i Danmarks første VM-kamp. Det opgør spilles den 14. juni.

/ritzau/

Trods skaderne hos flere af sine profiler lader fodboldlandstræner Morten Olsen sig ikke gå på af den store fokus på emnet.

Offentliggjort Sidst opdateret