Skader driller Drillo inden Oslo-braget

Norges startopstilling i EM-kvalifikationskampen mod Danmark på lørdag kommer med garanti ikke til at se ud, som landstræner Egil "Drillo" Olsen i første omgang havde forestillet sig.

Allerede inden udtagelsen af truppen måtte nordmændene blandt andet afskrive førstemålmand Jon Knudsen, og nu har et nyt afbud ramt startelleveren.

Det er Tromsø-forsvareren Tom Høgli, der på grund af en skade ikke bliver klar til det vigtige opgør.

Der er ikke udtaget en erstatning for Høgli, og det betyder formentlig, at Espen Ruud fra OB, der udlignede til 1-1 i weekendens kamp mod Silkeborg, spiller fra start på højre back.

Der er endnu ingen afklaring om en anden stamspiller, angriberen John Carew. Stoke-spilleren sad igen udenfor i weekendens Premier League-kamp, og han er på grund af rygsmerter fortsat tvivlsom.

Carew skal undersøges af landsholdslæge Thor Einar Andersen, inden den norske trup samles i Sandefjord tirsdag.

- Det er vanskeligt at sige mere, før Thor Einar har set på ham. Men vi vil komme med mere information, så snart der er noget nyt, siger det norske fodboldforbunds informationschef, Svein Graff, til VG.

Han siger dog, at Carew selv mener, at han er i bedring.

/ritzau/

Egil "Drillo" Olsen må rykke rundt i startopstillingen, fordi højrebacken Tom Høgli er ude med en skade.

Offentliggjort Sidst opdateret