Skadet Dortmund-dansker går glip af Bundesliga-premiere

Jacob Bruun Larsen ses her forrest i en træningskamp mod FC Zürich. Dortmund-danskeren er blevet skadet og kan ikke være med i klubbens første kampe i sæsonen. Foto: Eibner/Mario Hommes/arkiv/Ritzau Scanpix

Jacob Bruun Larsen er blevet skadet i foden og kommer ikke med i Dortmunds to første kampe i sæsonen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der bliver højst én dansker på Borussia Dortmunds hold, når den tyske fodboldklub 26. august tager imod RB Leipzig i sæsonpremieren i Bundesligaen.

19-årige Jacob Bruun Larsen, der har fået en del spilletid i træningskampene forud for sæsonen, blev torsdag skadet i sin højre fod.

Det skriver Dortmund på sin hjemmeside.

Klubben håber at have Jacob Bruun Larsen tilbage på træningsbanen inden for to uger.

Offensivspilleren var i foråret udlejet til Stuttgart.

Med Jacob Bruun Larsens skade er Thomas Delaney den eneste dansker, der kan komme med for klubben i kampen mod Yussuf Poulsens RB Leipzig.

Jacob Bruun Larsen går også glip af Dortmunds pokalkamp på mandag mod Greuther Fürth.

Den danske teenager kom i 2015 til Dortmund fra Lyngby.

Jacob Bruun Larsen har hidtil kun optrådt en enkelt gang for Dortmund i Bundesligaen.

I foråret fik han fire ligakampe for Stuttgart.