Skadet Federer trækker sig fra US Open-opvarmning
Roger Federer pådrog sig en mindre rygskade i søndagens finale mod Alexander Zverev i Montreal. Foto: /ritzau/AP/Paul Chiasson
/ritzau/AP/Paul Chiasson
Roger Federer pådrog sig en rygskade i turneringen i Montreal og skal holde pause i den kommende uge.
Tennisstjernen Roger Federer er ikke med, når det meste af verdenstoppen i den kommende uge spiller Western & Southern Open i Cincinnati.
Schweizeren har mandag trukket sig fra begivenheden, der er en vigtig del af forberedelsen til grand slam-turneringen US Open, som begynder senere på måneden.
Den 36-årige veteran er ellers vant til at gøre det godt i Western & Southern Open - også kaldet Cincinnati Masters. Han har vundet turneringen hele syv gange, senest i 2015.
Federer siger til turneringens hjemmeside, at han pådrog sig en rygskade, da han søndag spillede finale mod Alexander Zverev i Montreal - en kamp, Federer i øvrigt tabte.
- Jeg er meget ked af at måtte melde afbud til Western & Southern Open, hvor jeg altid har nydt at spille.
- Desværre forvred jeg ryggen i Montreal, og jeg har brug for at holde pause i denne uge, siger Roger Federer.
Med afbuddet står det klart, at Rafael Nadal er tilbage på verdensranglistens førsteplads, når listen bliver opdateret på næste mandag.
Det er tre år, siden spanieren senest var nummer et i tennisverdenen.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker