Skadet Ibrahimovic må droppe Liverpool-besøg
Zlatan Ibrahimovic er plaget af en inflammation i akillessenen. Foto: Jonathan Moscrop/Ritzau Scanpix
Jonathan Moscrop/Ritzau Scanpix
Milan rejser til Champions League-premiere i Liverpool uden den svenske veteran, der på ny er skadet.
I søndags gjorde Zlatan Ibrahimovic comeback for AC Milan i Serie A efter en lang skadespause. Men nu er den gal igen med den næsten 40-årige forward.
Milan-træner Stefano Pioli oplyser ifølge AFP, at Ibrahimovic er plaget af en skade i akillessenen og derfor ikke tager med til Liverpool, hvor milaneserne onsdag spiller Champions League-kamp.
- Han forlod banen med en inflammation i senen. Vi håbede, at han kunne nå at komme sig, men det er ikke tilfældet, siger Pioli.
Ibrahimovic scorede få minutter efter sin indskiftning i søndagens opgør mod Lazio. Inden da havde han været ukampdygtig med en knæskade i fire måneder.
Skaden forhindrede ham også i at repræsentere Sverige i sommerens EM-slutrunde.
En anden erfaren angriber, Olivier Giroud, er til gengæld til rådighed igen efter at have været smittet med coronavirus.
Han vil dog ikke være i stand til at spille hele kampen på Anfield.
- To dages træning er ikke nok til at spille 90 minutter, men han kan spille en del af kampen. Ibrahimovic skulle have været i startopstillingen, men nu står det mellem Ante Rebic og Olivier Giroud, siger Stefano Pioli.
Onsdagens kamp mod Liverpool er Milans første i Champions League siden et nederlag til Atlético Madrid i ottendedelsfinalen i marts 2014.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet