Håndboldspilleren Kasper Irming har relativt gode nyheder til landstræner Ulrik Wilbek.
Århus-spilleren tror således på, at han bliver klar til kapløbet om en af de sidste pladser i Wilbeks VM-trup, selv om han onsdag aften blev skadet under træning, da han vrikkede rundt på foden.
- I forhold til VM tror jeg umiddelbart ikke, at det er så kritisk. Jeg har det allerede bedre i dag og kan støtte på foden, siger Kasper Irming til spn.dk.
Han er dog helt afklaret med, at timingen på skaden er skidt. Han er af landstræneren blevet kastet ud i en direkte duel med en anden højre back, Koldings Kasper Søndergaard, om en plads ved VM.
- Det er jo altid et dårligt tidspunkt, men det er klart, at det er lidt ekstra bittert lige nu. Det er dog ikke sådan, at jeg sætter mig hjem under dynen og græder snot, for det kommer der ikke noget godt ud af, slår Irming fast.
Kasper Irming har haft en fantastisk sæson for Århus Håndbold, og han ligger i øjeblikket øverst på ligaens topscorerliste.
Herrernes VM spilles i Sverige til januar.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker