Michael Maze har som den anden dansker kvalificeret sig til næste års OL i London.
Danmarks bedste bordtennisspiller har været knæskadet siden efteråret 2010, men en placering som nummer 21 på verdensranglisten er rigeligt til at sikre ham deltagelsen ved det kommende OL.
- Den er god nok. Maze er med i London, siger Arne Madsen, der er informationschef ved Dansk Bordtennis Union.
- Han lå så højt på ranglisten, at vi godt var klar over, at han ville komme med. Så det kommer ikke som den store overraskelse, forklarer Arne Madsen.
Verdensranglisten per 1. maj udløser 28 pladser, og derfor var Michael Maze ganske sikker på at være en del af det foreløbige deltagerfeltet ved OL.
Maze har hele tiden haft OL-turneringen i London som et stort mål, og forhåbentlig får han snart mulighed for at spille sig i form. Bordtennisspilleren satser således på at genoptage karrieren i løbet af sommeren.
Danmark er allerede sikret en plads ved OL i skeetskydning, efter at Jesper Hansen ved et World Cup-stævne sørgede for en dansk nationsplads.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker