Caroline Wozniacki tør ikke komme med nogen vurdering af sine chancer ved French Open, som hun med stor sandsynlighed må indlede med smerter i anklen.
Den danske tennisspiller møder i første runde nummer 79 på verdensranglisten, Alla Kudryavtseva fra Rusland.
- Jeg vil gerne igennem første runde, så må vi tage den derfra. Jeg vandt over hende i Charleston sidste år, men jeg slapper lige af et par dage og har slet ikke tænkt på kampen endnu, siger Caroline Wozniacki til dr.dk.
Det var netop i Charleston, at danskeren for fire uger siden vred om på sin ankel.
Skaden har siden givet hende store problemer, og den var også skyld i, at Wozniacki torsdag måtte trække sig fra kvartfinalen i en turnering i polske Warszawa.
- Anklen har det bedre i dag. Jeg har fået behandling og skal træne i morgen, så det går forhåbentligt godt. Jeg tager en dag ad gangen og prøver at være positiv. Det er aldrig sjovt at have en skade, men jeg er en god spiller og skal nok klare mig, siger Wozniacki.
Det er endnu uvist, hvornår danskeren spiller sin første kamp i den franske grand slam-turnering.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde