Skanderborg hurtigt fejet af - NFH udbygger fjerdepladsen
Caroline Aar Jakobsen og NFH vandt en sikker sejr i Skanderborg. Foto: Hans Kurt Frederiksen
Hans Kurt Frederiksen
Uden de store problemer kunne NFH tage to point med hjem fra det østjyske.
SKANDERBORG: En udekamp i det jyske få dage efter en hård udekamp i Champions League, er altid omgivet med en vis spænding.
Kontrasten var også til at tage at føle på for NFH, der kom fra franske Metz og 3.700 tilskuere til Fælledhallen i Skanderborg, hvor der med rigtig god vilje var samlet et par hundrede tilskuere til opgøret i Kvindeligaen.
Mentalt var det en udfordring at sætte sig op mod et af holdene fra den nedre halvdel af rækken, men NFH leverede en professionel indsats, og satte sig forholdsvis hurtigt på opgøret.
Med en føring på 4-1, 6-3 og 9-4 tog NFH afstand, men tabte lidt af koncentrationen midtvejs i første halvleg, hvor den kommende NFH-spiller Clara Bang fik sat nogle scoringer ind.
Skanderborg kom op og var kun bagud med to mål, men så skruede NFH igen på gaspedalen og bragte sig foran med fem mål og stillingen ved pausen var 16-11 i NFH's favør. En føring, der nemt kunne have været nogle mål større, men der blev brændt lidt for mange åbne muligheder på værternes keeper Isabella Mathorne.
Det var dog svært at se hvad hjemmeholdet kunne diske op med efter pausen, der kunne ryste NFH, men de forsøgte sig med syv mod seksspil, og det var ikke gæsternes livret.
De fik dog greb om det forholdsvis hurtigt, og med et par scoringer i tomt mål blev Skanderborg fejet af.
Intensiteten dalede som kampen skred frem, og da NFH havde udbygget sin forspring til fem-seks mål og fastholdt det i anden halvlegs første kvarter, var der ikke meget mere at komme efter for Skanderborg, der spillede fint med, men NFH var i fuld kontrol og vandt med 38-28.
Med sejren tager NFH yderligere afstand på fjerdepladsen, da nærmeste forfølger København tabte til Ikast. Der er nu tre point mellem NFH og København og Viborg på de næste pladser.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde