Skarp Djokovic spiller sig let i kvartfinalen
Verdensetteren Novak Djokovic havde ingen problemer med at spille sig i kvartfinalen ved US Open. Serberen skulle kun bruge 79 minutter til at knuse sin spanske modstander, Marcel Granollers, med de overbevisende cifre 6-3, 6-0, 6-0.
Den seksdobbelte grand slam-mester, der vandt US Open i 2011, møder russiske Mikhail Youzhny i kvartfinalen.
- Jeg spillede helt klart en af de bedre kampe, jeg har spillet her på Arthur Ashe, siger han med henvisning til US Opens største bane.
- Alt fungerede for mig, alle dele af mit spil. Det er en stor opmuntring før næste runde, lyder det fra Djokovic, der tidligere på året vandt Australian Open.
Med sejren er han nu i sin 18. kvartfinale ved en grand slam i træk. Han har samtidig været i finalen i US Open ved de seneste tre turneringer.
26-årige Djokovic har indtil videre ikke smidt et eneste sæt i årets sidste grand slam-turnering i New York.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde