Skjern erstatter islænding med islænding i bagkæden
Elvar Örn Jónsson fik gjort flot væsen af sig selv på det islandske landshold i nogle af kampene ved VM i håndbold. Nu skal han spille i den danske liga for Skjern. Foto: Christof Stache/Ritzau Scanpix
Christof Stache/Ritzau Scanpix
Skjern har fundet afløseren for Tandri Mar Konradsson, og det er en anden islænding, der skal ind i truppen.
Island sætter sit aftryk hos Skjerns håndboldherrer for tiden.
Islændingen Patrekur Jóhannesson, der bliver Skjern-træner efter denne sæson, har mandag hentet en ny spiller til truppen.
Det drejer sig om 21-årige islandske bagspiller Elvar Örn Jónsson, der kommer til klubben til sommer på en toårig kontrakt.
Ved VM blev slutrundedebutanten noteret for 26 mål i alt - heraf fem mål mod Frankrig og fem mål mod Kroatien.
Han skal afløse landsmanden og bagspilleren Tandri Mar Konradsson, der forlader Skjern.
- Elvar Örn Jónsson er utrolig eksplosiv, stærk i mand-mand-duellerne i begge ender af banen og kan dække flere positioner.
- Han er en mand, som giver alt for holdet, og som uden tvivl kommer til at passe perfekt ind i Skjern-truppen, siger Patrekur Jóhannesson til klubbens hjemmeside.
- Han har et kæmpe potentiale, som han i to år i den islandske liga og på landsholdet har givet prøver på. Jeg er overbevist om, at Elvar går en meget stor fremtid i møde, siger den kommende Skjern-træner.
Den unge bagspiller ser frem til skiftet til den danske liga.
- Jeg glæder mig til at vise klubben og fansene, at jeg vil gøre alt for at hjælpe Skjern med at indfri sine mål. Det bliver stort at spille for Skjern i en af verdens bedste ligaer, siger Elvar Örn Jónsson.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned