Skjern henter norsk landsholdsspiller til bagkæden
Simen Pettersen i en testkamp mellem Norge og Danmark. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Bagspilleren Simen Pettersen skifter næste sæson norske Elverum ud med Skjern Håndbold.
Skjern Håndbold krydrer fra næste sæson truppen med en norsk forstærkning.
Den 23-årige bagspiller Simen Pettersen har således skrevet under på en treårig kontrakt med den danske klub, hvor han tiltræder efter indeværende sæson.
Det skriver Skjern i en pressemeddelelse.
Pettersen kommer til Skjern fra Elverum i hjemlandet. I sommer var han med det norske landshold til OL i Tokyo og er i alt noteret for 12 optrædener på nationalmandskabet.
- Interessen for Simen har været kæmpe stor i hele Europa, så vi er ovenud tilfredse med, at han har valgt Skjern Håndbold, siger sportschef Thomas Klitgaard i pressemeddelelsen.
- Vi har fulgt ham i en længere periode og har ligesom mange andre klubber bemærket, at han har udviklet sig markant i Elverum de seneste sæsoner.
- Derfor er vi ikke blege for at kalde det et scoop, at han i de kommende tre sæsoner skal spille i grønt. Simen er et fysisk pragteksemplar med store spidskompetencer offensivt, så vi ser frem til, at han skal fortsætte sin udvikling i det vestjyske.
Pettersen selv siger, at han har valgt Skjern, fordi han anser den som en traditionsklub med store ambitioner.
- Det er en klub, der tilhører toppen i Danmark, og det vil jeg meget gerne være en del af. Jeg har virkelig stor tro på projektet og glæder mig til at kæmpe om medaljer i den grønne trøje, siger nordmanden.
Skjern møder lørdag TTH Holstebro i Herre Håndbold Ligaen. Inden kampen ligger holdet på femtepladsen.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker